Details
Date:
mars 3
Time:12:04 e m - 12:04 e m
Internationella kvinnodagen firar vi stort och såklart vill vi att veckans Lunch-talk också ska spegla detta. Vad pratar vi alldeles för lite om?
– Jo, kvinnohälsan, vaginal hälsa, kalla det vad du vill med prata ska vi göra, och det tillsammans med Christina Östberg Lloyd, vd för Pharmiva!
Pharmivas ska förbättra den vaginala hälsan och minska risken för komplikationer genom att erbjuda säkra och effektiva behandlingar utan antibiotika. Allt för att minska både lidandet för miljontals drabbade kvinnor och risken för antibiotikaresistens.
Christina är gynekolog och har arbetat inom läkemedelsindustrin i 20 år, senast som forskningsdirektör vid Novo Nordisk i Malmö. Christina tillträdde som vd i november 2020 och har under de första månader som vd har fokuserat på att slutföra en pre-IPO . Om inte hon? Vem?
Är du nyfiken på vad som händer framåt för bolaget?
Anmäl dig bums!
Använd denna länk för att ansluta till Zoom
Meeting ID: 438 157 0645
Lösenord: 8cFb13
Bolagets första produkt Vernivia® är antibiotikafri, CE-godkänd och redo för lansering. Med vaginalmoussen adresserar Pharmiva en mångmiljardmarknad där det i nuläget saknas effektiva och receptfria behandlingar som botar bakteriell vaginos.1
Pharmiva är ett ISO-certifierat företag och vårt arbete baseras på expertkunskaper inom forskning och utveckling av medicinska produkter. Bolagets team har stark medicinsk kompetens och VD:n Christina Östberg Lloyd är specialiserad inom gynekologi och obstetrik samt har lång erfarenhet från ledande befattningar i life science-industrin.