“Alla säger att det är synd om entreprenörerna som inte får kapital, men det är även riktigt synd om investerarna som missar alla dessa möjligheter på grund av sina modeller som är anpassade efter en viss typ av bolag.”
E-handelsprofilerna Sara Wimmercranz och Susanne Najafi grundade riskkapitalbolaget Backing Minds 2016, med fokus på att investera i de bolag som tidigare befunnit sig i marginalen. Bolag som därmed ger god avkastning, som är billigare på grund av mindre konkurrens och som långsiktigt bidrar till att fler blir ägare. Feminvest träffade en av grundarna för ett samtal om livsmål, entreprenörskap och investeringar.
Sara Wimmercranz är uppväxt i Småland. Hon menar att den entreprenörsanda hon växte upp i inte var något konstigt utan genomsyrade allas tankesätt lokalt. Där var hon en i mängden. Hon berättar bland annat om hur hon knäckte systemet för att sälja jultidningar. D.v.s. tvingade grannarna att skriva på kontrakt långt innan katalogen kom, där de lovade att köpa av henne. Vid åtta års ålder hjälpte hon sin morbror som var bonde med att samla upp de stenar som ploppade upp när tjälen gick ur marken och fick 10 öre per sten. Du ruinerar mig sa morbrodern efter att ha noterat hennes målmedvetna tempo – du får endast ett öre per sten.
-Det var först när jag kom till Stockholm som mitt entreprenörstänk stack ut. Jag insåg att jag hade en supertalang; att kunna lösa problem i stor skala.
Hon arbetade bland annat i ledningsgruppen på bolaget Lensway som då konkurrerade ut en del av optikernas funktion genom erbjudandet om leverans av linser till brevlådan. Samma princip byggde hon sedan Footway på som grundades 2010 och sedan börsnoterades år 2018. Det sistnämnda året med 760 miljoner i omsättning.
– Jag insåg att data är avgörande, med rätt analys kan du skapa något stort på kort tid. Konstaterar Sara och adderar; Jag kommer från kundsidan och har lärt mig teknik, inte tvärtom. Det har gett mig en inlevelseförmåga, för varje förbannade kund innebär en möjlighet.
Namnet Backing Minds kommer ifrån att Sara och Susanne vill vara supportrar till de entreprenörer som de backar upp mer än finansiellt. Sara pratar sig varm om sin partner Susanne Najafi.
-Jag är helt galen och hon är ännu bättre eller värre, beroende på hur man ser det. säger hon med ett leende medvetet och fortsätter
-Vi har identifierat ett gap i investeringsmarknaden. Majoriteten av investeringarna görs utifrån – the similarity effect – våra bolag är inte sämre utan bara ‘missade’. Det gör att de kan ge en hög avkastning, de är billigare på grund av mindre konkurrens och fler blir ägare långsiktigt. Förändringen vi driver är en bonus, vi är medvetna om att money talks är prioriteten.
Sara menar att det inte bara är synd om entreprenörerna. Utan ännu mer om investerarna som missar alla investeringsmöjligheter på grund av sina för snäva modeller.
Idag står Backing Minds bland annat bakom bolagen Dynamic Code (som även framgångsrikt crowdfundat på Pepins) och Transfer Galaxy. I framtiden hoppas hon att filosofin kan inspirera fler. Hon nämner kulturvärlden som ett exempel på ett nätverk som också är beroende av relationer för att nå ut. Samtidigt hoppas hon att “Backing Minds” modellen en dag ska vara det normala.
-Jag hoppas att framtiden innebär att entreprenörerna inte ska behöva fokusera i lika stor utsträckning på investeringen och därmed låta investerarna jobba mer aktivt.
Sara vill även grundläggande fokusera på andra problem framåt. Däribland klimatet som hon ser att man måste ta hänsyn till om man vill säkerställa sin avkastning.
-Framtidens investeringar måste utgå från klimatet. Vi sitter på massor av lösningar, men just nu ser det ut som att mina barn kanske inte får ett bättre liv än vad jag har haft.
Hon tror även på kraftig tillväxt i geografiskt eftersatta områden.
-Det finns en oerhörd potential i den del av världen som inte ännu har upplevt vår utveckling. Både när det gäller deras digitala resa och ländernas infrastruktur. Bolag som riktar sig mot den världen och även kan hoppa över de utvecklingssteg som vi behövt ta här i västvärlden, de har en stor potential.
För entreprenörer som söker kapital har hon ett råd på vägen, då hon anser att majoriteten kommer för tidigt till pitchen för kapital.
-Innan du söker investeringar ska du ha testat allt, desto mer du vet om alla aktörer runt din verksamhet desto bättre. En formell affärsplan är inte direkt nödvändigt men kolla upp konkurrensen. Det är förvånande hur många som menar att de inte har konkurrenter exempelvis.
Sara är målmedveten på de flesta områden, även när det kommer till sina barn. De har gjort mig till en mycket bättre ledare och de har gett mig ett mer holistiskt perspektiv.
– Min ambition är att mina barn en dag ska säga att jag var en megamamma.
Det finns ett område för henne där målet inte är meningen. Det är när det kommer till löpning, hon springer gärna och då rakt ut i skogen utan ett specifikt mål.
Hur investerar du?
-De aktiva investeringar jag gör är genom Backing Minds och i de egna bolagen. Men jag gillar börsen. För familjen ser vi på bolag som vill förändra, som löser riktiga problem och som sitter med grymma team.